You are currently viewing Terminal 101: Software Update

Terminal 101: Software Update

Yazılımın güncel tutulması Mac’in son güvenlik güncellemelerine ve en son özelliklere sahip olmasını sağlar. Genellikle biz bu konuda bir şey yapmadan önce dock panelde aşağı yukarı sıçrayan Yazılım Güncelleme simgesi güveniyoruz, ama birden fazla Mac varsa seyrek güncelleştirme işlemi bu bizim için bir ağrı olabilir. Basit bir terminal komutu ile, aslında, “ayarla ve unut” ile yeni güncelleştirmelerin kurulmasını sağlayabiliriz. Ve eğer Mac’inize SSH kurarsanız, hatta uzaktan giriş yapar ve yeni güncelleştirmeleri yükleyebilirsiniz.

Güncellemeleri Kontrol Etmek:
Mac’iniz için son yazılım tüm güncelleştirmeleri kontrol etmek ve yüklemek için Terminal’i açın ve aşağıdaki komutu yazın:

sudo softwareupdate -ia

Software update yönetici ayrıcalıkları gerektiren bir komut olduğundan, Yazılım Güncelleme Aracı çalıştırdan önce sudo öneki ve yönetici parolasını ve güncelleme komutundan önce kullanmanız gerekir.

Eğer bir yazılım güncelleştirmesi varsa, bu komut otomatik olarak yazılım güncellemelerini indirir ve yükler. Aksi halde, bir “Done” ifadesi görüntülenir ve kontrol imleci Terminal’a dönecektir.

Yazılım güncelleştirmeleri karşıdan yüklenir ve kurulur, tüm süreç boyunca yapılan işlemler komut satırından izlenilir olacaktır.