You are currently viewing Rusya, Telegram’a Neden Ceza Verdi?

Rusya, Telegram’a Neden Ceza Verdi?

Rusya, WhatsApp veya Signal benzeri anlık şifreli mesajlaşma programı Telegram‘a Rus İstihbarat Teşkilatı FSB’ye şifreli görüşmeleri izlemesine erişim sağlamadığından ve hükümet kararına uymamaktan dolayı, 800.000 Rus rublesi – yaklaşık 14.000 $ – para cezası verdi.

Para cezası bugün, FSB’nin altı telefon numarasının yapmış olduğu şifreli konuşmaları dinlemek için yapmış olduğu resmi talebin Telegram yetkilileri tarafından reddedilmesinden sonra bir Moskova mahkemesi tarafından verildi.

Yasal savaş temmuz ayında başladı

Resmi talep 12 Temmuz’da Telegram’ın Londra ofisine gönderildi. Telegram işbirliği yapmayı 31 Ağustos‘ta reddetti ve Rus yetkililer 14 Eylül‘de şirketi cezalandırmaya niyetli olduklarını bildiren bir mektup gönderdiler.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, yazılımlarına bir şifreleme arka kapısı ekleme ya da FSB’ye bu türde herhangi bir teknolojiye erişim hakkı vermeyi planlamadığını duyuran her iki talebi de sosyal medyadaki hesabından yayınladı.

Ay başında Rus yetkililerden gelen talepten günler sonra, Durov, Twitter hesabından kendisine ve çalışanlarına FBI’ın da benzer şekilde erişim talep ettipini açıkladı.

Durov: FSB’nin gereksinimleri “Teknik olarak mümkün değil”

Durov, bugün VK sosyal ağında yer alan bir mesajda “FSB’nin gereklilikleri karşılamak teknik olarak mümkün değil” ve aynı zamanda istedikleri ülkenin anayasası uyarınca Rusların güvence altına alınmış gizlilik haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Durov, “FSB’nin kişisel yazışmalara erişme arzusu, vatandaşların anayasal hakkı pahasına nüfuzunu genişletme girişimidir” dedi.

Uzmanlar, Eylül sonundan bu güne kadar yaşananların Rusya’nın Telegram’dan bir örnek çıkararak işbirliği yapmayan diğer uygulamalar için bir cezaya işaret oluşturacağını iddia ettiler.

Büyük ihtimalle, Kremlin yetkililerinin bugün Telegram’ı yasaklama planları bulunmuyor olsa da, Rusya önümüzdeki dönemde tüm İnternet Servis Sağlayıcılarına baskı yaparak Telegramı yasaklamayı zorlayacak.

Durov, bugün cezasını temyize götürmeye planladığını söyledi.