You are currently viewing Terminal 101: Mac Uptime kontrol etmek

Terminal 101: Mac Uptime kontrol etmek

Apple Mac’i tasarladığı zaman, ‘Bu ​​sadece çalışması gerekir’ düşüncesi ile çalışan yeni bir bilgisayar olmasını istedi. Mac’ler hala bu yapıda çalışır, bu yüzden seyrek işletim sistemi güncellemeleri ve ara sıra davranışsal sorunlar dışında nadiren yeniden başlatmanız gerekir. Ben de kullanmış olduğum 15″ MBP Retina Display’ın sadece ekranını kapatarak ve açarak günlerce kullandığım oluyor. Ancak bazen kullanmış olduğumuz Mac’in ne zamandır yeniden başlama olmadan çalıştığını merak edebilirsiniz. Neyse ki bunu öğrenmeniz çok kolay bir yolu var.

mac_uptime

Mac’inizin çalışma zamanının ne kadar olduğunu öğrenmek için, (/ Applications / Utilities bulunan) Terminal uygulamasını açın, daha sonra aşağıdaki komutu  yazınız, komutu ezberlemek çok kolay:

uptime

Komut çıktısında, (24 saat biçiminde) mevcut sistem zamanını bulacaksınız, ardından Mac’inizin kesintisiz çalışmakta olduğu günlerin sayısını göreceksiniz. Son olarak, sizin sisteminizde işlemci / çekirdek için şu anda sisteme giriş yapmış kullanıcı sayısını ve yük ortalamaları görürsünüz.

Şimdi, sistemin tam olarak ne kadar zamandır çalışıyor olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.