You are currently viewing Terminal 101: Herhangi Bir Dizinde Web Sunucu Çalıştırmak

Terminal 101: Herhangi Bir Dizinde Web Sunucu Çalıştırmak

OS X Mountain Lion ile Apple uzun yıllar paylaşımlar kısmında yer verdiği web sunucu özelliklerini kaldırdı. Daha önceki sürümlerde Sistem Ayarları > Paylaşımlar diyerek yerel dizinimizdeki bir web sayfasını sunucu özelliklerini kullanarak paylaşabiliyorduk. Neyse ki, Python (OS X ile birlikte gelen bir programlama dili) yerleşik web sunucusu kullanarak bu özelliği tekrar çalıştırmanın kolay bir yolu var. HTML veya diğer sayfaları içeren basit bir HTTP sunucusu ile istediğimiz sayfayı web browserda görüntülemenin nasıl olduğunu size göstereceğim.

webserver_1 İlk olarak, öncelikle bir web tarayıcısının servis edilebilir bazı dosyaları içeren bir dizininizin olması gerekir. Örneğin HTML sayfaları gibi. İkinci olarak, Terminal’de o dizine gidin, sonra HTML sayfaları içeren klasörde aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo python -m SimpleHTTPServer 80

Kullanmak istediğiniz herhangi bir bağlantı portunu “80” portu ile değiştiriniz.  Port 80 kullanmak web browser’da herhangi bir port numarası belirtmeden kolayca görüntülemenizi sağlar. Eğer port “80”‘i kapalı bırakırsanız, varsayılan olarak sunucu portu “8000” kullanacaktır.

webserver_2Sunucu bir defa çalıştırdıktan sonra, yerel makine üzerinde herhangi bir web tarayıcısı açınız ve “http://localhost” yazınız. Bu dizinde yer alan HTML sayfalarını yükleyecek ve browserinizde göreceksiniz.

Python sunucusu Terminal’i açık bıraktığınız sürece çalışmaya devam edecektir. Eğer sunucuyu durdurmak isterseniz, geri Terminal’a gidin ve sunucuyu sonlandırmak için Ctrl + C tuşlarına basmanız yeterlidir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.