You are currently viewing Terminal 101: Mac Güç Ayarları Yönetimi

Terminal 101: Mac Güç Ayarları Yönetimi

Mac’iniz uykusuzluk sorunları yaşıyor? Gece boyunca uyku sorunu mu var? Tıpkı bebekler ve insanlar gibi, Mac uyku düzeni hakkında huysuz olabilir ve kapanmayabilir, ya da düzgün uyu moduna geçmeyebilir. Sistem Tercihlerinde ne kadar ince ayar olursa olsun, bazen kaputun altındaki Mac’i olması gerektiği şekilde çalıştırmak ve Mac’i kandırmak için biraz zaman ayırmak gerekir. Size arka planda kapalı gözüken ve Mac’in uyku moduna geçmesini engelleyen, kötü niyetli uygulamaları nasıl bulacağınızı göstereceğim.

1. Kapatma Sorunlarına Neden Olan Uygulamaları Bulmak

Bazen, çeşitli uygulamalar Mac’in kapanmasını engelleyebilir. Böyle bir sorun ile karşılaşırsanız, hangi uygulamanın Mac’inizi uyutmadığını görmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

pmset -g assertions

Bu komutu girip; enter tuşuna basınızda, “assertion status system-wide.” listesi size sunulacak. Eğer bu listede, “PreventSystemSeep,” yazısı bir veya daha fazla varsa, o zaman Mac’in uyku modunu engelleyen bir uygulama vardır. “Listed by owning process” listesinde ise hangi uygulamanın uyku modunu engellediğini görebilirsiniz.

Bu listede, arka planda çalışan ve ekranın uyku moduna geçmesini engelleyen, veya boşta iken uyku modunu engelleyen, bir süreç varsa görebilirsiniz.

2. Kapak Açık / Kapalı Eylemini Değiştirmek

MacBooklarda, kapağı kapatır kapatmaz, bilgisayarınız otomatik olarak harici bir ekran bağlı olmadığı sürece uyku moduna geçer. Bu özelliklerde değişiklik yapabilirsiniz. Böylece, kapağı kapattığınızda Mac’iniz uyku moduna geçmez.

Bunu yapmak için, Terminal’i açınız ve aşağıdaki komutu yazınız:

sudo pmset -a lidwake 0

Bu komutu girdikten sonra kapağı kapattığınızda, Mac’iniz artık uyku moduna geçmeyecektir. Bu değişikliği geri almak (Mac’inizin kapağını kapattığınızda uyku moduna geçirmek) için aşağıdaki komutu giriniz:

sudo pmset -a lidwake 1

3. Boşta iken uyumayı önlemek

Mac boşta kaldığında ve boşta belli bir dakika bekledikten sonra uyku moduna geç seçeneği ayarlandıktan sonra Mac otomatik olarak uyku moduna geçecektir. Mac’inizin boşta iken uyu moduna geçmesini önlemek için, Terminal içine aşağıdaki komutu yazınız:

sudo pmset powerbutton 0

Eğer yaptığınız değişiklik sonrası Mac’inizi normal ayarlarına döndürmek (belli bir dakika boş kaldıktan sonra uyku moduna geçmesini sağlamak) için Terminal içine aşağıdaki komutu yazınız:

sudo pmset powerbutton 1