Sistemi Debian 4.0’a yükseltme

Sistemimizi 4.0 kararlı sürüme yükseltmek için ilk olarak paragraf sonunda yer alan linkte yer alan “Etch release notes” kısmını okuyunuz. Cünkü burada sisteminiz ile ilgili önemli bilgiler yer alabilir ve bir hata sonucunda mevcut sistem çalışmayabilir.
http://www.debian.org/releases/etch/releasenotes
Apt-get
Dokumnı okuduktan sonra 4.0 ile birlikte gelen “aptitude” yardımcısını kullanmanız tavsiye ediliyor. Bunun “apt-get” ten farkı bir paket kurmak istediğinizde bağlantılı paketleri bulmasında daha apt-get ten daha iyi olmasıdır. Tabii birde GUI den kullanılabilecek “Synaptic Package Manager” var.

Sürüm yükseltme işleminde ilk yapmamız gereken /etc/apt/sources.list dizininde bulunan paket kaynak deposundaki sarge kelimelerini etch ile değiştirmek. Böylece kaynak depomuz artık etch olmuş olacak ve daha sonrasında ise sırayla aşağıdaki komutlarla güncelleme yapabiliriz.

# apt-get update
# apt-get install aptitude
# aptitude -f –with-recommends dist-upgrade

Eğer bir sorun olursa bunu Debian Bug sayfasına bildirmeyi unutmayınız. Tabii birde eger benim gibi hala apt-get ullanacaksanız onun içinde source.list teki dpoyu güncelledikten sonra alttaki komutları çalıştırmanız yeterlidir.

# apt-get update
# apt-get upgrade
# apt-get dist-upgrade

🙂

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.