32 bit işletim sisteminde 4GB üzerinde RAM kullanmak

32 bit işlemci mimarisine sahip olan yapılar bir seferde bellek üzerinde (2^32 bytes) yani 4096MB işleme yapabilirler. Intel tabanlı 32 bit mimarilerde işlemci üzerinde Physical Address Extension, veya PAE denilen bir özellikler vardır ve bu özellik sayesinde 32 bit yerine 36 bit adresleme yapılabilir. Dolayısıyla bu bize 2^4=16 kat daha fazla veri işleme olanağı sunar ve bu sayede 32 bit mimari ve buna uygun olan kernellerde maksimum 64GB’a kadar çıkabilen bellek kullanılabilir.

Linux kerneli üzeinde PAE desteği vardır ve Debian GNU/Linux depolarındada bu paket yer almaktadır. Yapacağınız kernel update ile birlikte 4GB üzerinde bellek kullanbilirsiniz. Debian Etch kararlı sürüm deposunda bulunan bigmem kernel paketlerini ve header’larını indiriniz ve kurunuz.

# apt-get install linux-image-2.6-686-bigmem-etchnhalf

Normal koşullarda sadece kernel image indirilip kurulması yeterlidir. Fakat kullanmış olduğunuz bazı programlar kernel header’larına gereksiniz duyabilirler. Böyle bir durumda kernel header’ınıda kurunuz.

# apt-get install linux-headers-2.6-686-bigmem-etchnhalf

Bunun yanında genelde hemen hemen birçok driver desteklenmesine rağmen bazı donanım ve moduller için ayrı kernel çıkarılmıştır. Donanım özellikleriniz için ve özellikle VPN yapıyor ve AES encryption kullanıyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz. Size uygun olan kerneli indirmelisiniz.

# apt-cache search kernel | grep bigmem

komutu ile depodaki kerneller içinde bigmem ile ilgili olanları listeliyebilir ve

# apt-cache show <paket_adi>

ile paket hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ek Bilgi:

Aslında Intel EM64T, AMD64 veya x86_64 işlemci mimarisi ile çalışan Debian GNU/Linux 64bit işletim sistemi kurmak probleminizi çözecektir.

Şu anda üretilen birçok işlemci x86_64 mimarisinde bellek adreslemesi olarak 64 bit yerine 40 bit veya 48bitin yeterli ve verimli olacağını düşürülerek bu yapıda üretilirler. Örneğin AMD X2 işlemcisi 40 bit bellek adreslemesi yapar ama 48 biti de desteklemektedir. Buda AMD 64bitte fiziksel bellek adreslemede 1TB kullanbilirsiniz demektir. Gelecek için planlanan ise fiziksel adresme için 4EB (Exabyte)tır.

64 bit ile ilgili olarak daha fazla bilgi için wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit
http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64