Mandrake Linux kurucusundan yeni proje

Mandrake Linux projesini başlatan Gael Duval yeni açık kaynak şirketi ve Sanal Masaüstü çözümü ile geri döndü.

Ulteo’nun yeni enterprise Open Virtual Desktop çözümü büyük sanallaştırma piyasasına ve uzaktan erişilen masaüstü piyasasına giriyor. Piyasadaki diğer rakipleri Citrix, VMware ve Red Hat’in Qumranet’i.

Gael Duval konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Şimdiye kadar kendi sunucumuzda çalışan Online masaüstü konusuna odaklanıyorduk, fakat artık gelişmiş yönetim konsolu ile firmaların kendi içlerine kurabilmeleri için hazır”.

Ulteo Online Desktop kullanıcıların OpenOffice 3.0 gibi popüler açık kaynak kodlu programlara web-tabanlı erişebilmelerini sağlayan bir nevi hosting hizmeti.

Ulteo 1GB lık alanı ve günlük 25 dakika kullanımı ücretsiz olarak sunuyor. Ücretli sürümü aylık $7.50 den $29.99 a kadar değişebiliyor. Ulteo online masaüstünün 12 aydır olduğunu ve şimdiden 140,000 üzerinde oturuma hizmet veriyor.

İstemci tarafında herhangi bir yazılım kurulumu gerekmiyor, Linux masaüstü çalışması gerekmiyor. Herhangi bir işletim sistemi olabilir, Firefox, Internet Explorer veya uyumlu bir web tarayıcısı çalıştırsın yeterli.

Sunucu tarafındaki gereksinimlerde ise Ubuntu Linux listelenmiş.

Kaynak: http://www.internetnews.com/dev-news/article.phpi/3786451