You are currently viewing Google’ın hatası, Japonya’da Internet Kesintisine Sebep Oldu

Google’ın hatası, Japonya’da Internet Kesintisine Sebep Oldu

Cuma günü Japonya’da yaygın bir internet kesintisi yaşandı. Google’ın bir hatasından kaynaklanan kesinti, ülkede paniğe neden oldu.

Google, 25 Ağustos Cuma günü yaklaşık bir saat boyunca süren Japonya’da yaygın bir internet kesintisi yaşanmasına  sebep oldu. Olay, Japonya yerel saatiyle 12: 22’de bir BGP rota kaçırma olayı nedeniyle başladı ve saat 13.01’de düzeltildi.

Border Gateway Protocol (BGP), Internet’teki özerk sistemler ( autonomous systems, AS) arasında yönlendirme ve erişilebilirlik bilgilerini değiştirmek için tasarlanmış standart bir dış ağ geçidi protokoldür. Ağlarında hangi IP adreslerinin bulunduğunu bildiren büyük internet servis sağlayıcılarının ağlarını birbirine bağlamaktadır.

Bir İnternet Servis Sağlayıcı (ISS), kendi IP adres bloklarının kullanılabilirliği hakkında yanlış bilgi verirse, ISS’in bir BGP rota kaçırma durumuyla karşılaşırız. Cuma günü olan şey de aslında buydu. Google, Japon ISP’lere ait IP bloklarını yanlışlıkla kendi ağında bulunduğunu ilan etti.

Olayı analiz eden BGPMon, Google’ın NTT Communications Corp. ve NTT’nin desteklediği OCN ve KDDI Corp adlı iki küçük ISP’den BGP trafiğini kaçırdığını doğruladı. NTT Japonya’da, 8 milyondan fazla müşteriye, 7,67 milyon ev kullanıcısına ve 480 bin şirkete hizmet vermektedir.

BGPMon tarafından yapılan bildiride;
“2017-08-25 03:23:34 tarihinden itibaren olası bir BGP kaçırma saptandı.
Prefix 210.171.224.0/20, Normalde AS7527 Japan Internet Exchange Co., Ltd. tarafından duyurulmuştur.
2017-08-25 03:23:34 tarihinden itibaren ASN 15169 (Google Inc.) tarafından daha özel bir rota (210.171.224.0/24) açıklandı.
Bu, 17 BGPMon akranı tarafından tespit edildi.” söylendi.

Hatalı BGP duyurusundan sonra diğer ISS’ler Japonya’ya giden trafiği Google’ın sistemlerine yönlendirmeye başladılar, Japonya’daki çevrimiçi birçok hizmet Nintendo ağları da dahil olmak üzere düştü.

Ülkede yaşanan kaos ile ilgili olarak İçişleri ve İletişim Bakanlığı derhal bir soruşturma başlattı.

“İnternette yaşanan yaygın aksaklıklar, Cuma günü Japonya’yı vurdu. Bankacılık ve tren rezervasyon hizmetlerinin yanı sıra oyun sitelerine erişimi engellendi.
Karışıklık, NTT Communications Corp. ve KDDI Corp.’un ağlarıyla sınırlıydı.
OCN İnternet hizmetini yürüten NTT Communications, sorunun, OCN’nin ani olarak anahtarlanan internet yollarını kullandığı denizaşırı bir ağ hizmet sağlayıcısı nedeniyle meydana geldiğini söyledi. ” Japon Times

“Nintendo Co, web sitesinde bazı Switch, Wii U ve 3DS müşterilerinin yaklaşık 12:25 ‘de zayıf bağlantıdan şikayet etmeye başladığını belirtti.”

Online banka Jibun Bank Corp. ve Laktiv Securities Inc.’in müşterileri gibi Resona Bank, Saitama Resona Bank ve Kinki Osaka Bank müşterileri hesaplarına girmekte zorluk çektiklerini söylediler.

Doğu Japonya Demiryolları A.Ş. (JR East), Suica mobil ödeme sisteminin bazı kullanıcılarının, akıllı telefonlarını kullanarak tren satın almalarını ve ürün satın almalarını sağlayan hizmeti kullanamadıklarından şikayetçi olduklarını söyledi.

Google olayı doğruladı ve daha ayrıntılı bilgi verdi.

Google sözcüsü The Asahi Shimbun’a verdiği demeçte; “Ağ için yanlış bilgi verdik ve sonuç olarak sorunlar yaşandı. Bilgileri sekiz dakika içinde doğru olana değiştirdik. Rahatsızlık ve endişelerden ötürü özür dileriz, “dedi.

BGPMon olayla ilgili ayrıntılı bir analiz yayınladı ve Google’ın dünyanın dört bir yanından gelen 135.000’den fazla ağ prefixini kaçırdığını doğruladı. Bu prefixlerin çoğu NTT’nin 24.000 üzerindeki prefixleridir.