You are currently viewing Microsoft, Python’u Excel’e Resmi Komut Dosyası Dili Olarak Eklemeyi Düşünüyor

Microsoft, Python’u Excel’e Resmi Komut Dosyası Dili Olarak Eklemeyi Düşünüyor

Microsoft, 2014 yılına kadar kullanmış olduğu açık kaynak yazılımları ne kendi içinde kabullendi ne de topluma açık açık söyledi. Her ne olduysa 2014 yılında oldu. Şirket açık kaynak yazılımları ve Linux linux’u sevmeye başladı. Şimdilerde ise bu sevginin meyvelerini görüyoruz.

Şirketin geçen ay kullanıma açmış olduğu Excel geribildirim merkezine göre; şirket, Python programlama dilini resmi Excel komut dosyası dillerinden biri olarak eklemeyi düşünüyor.

Geri bildirim merkezi açıldığından beri, bu konu en çok oy alan özellik talebi haline geldi, öyle ki ikinci sıraya yerleşmiş teklifin iki katı kadar oy aldı.

Microsoft’un kullanıcılarından biri tarafından açılan istek şu şekilde; “Python ile komut dosyası yapalım! Yay! VBA’ya alternatif olarak değil, aynı zamanda alan işlevlerine (= SUM (A1: A2)) alternatif olarak.

Microsoft Kullanıcıların Fikirlerini Keşfediyor

Microsoft, bu konuda daha fazla bilgi toplamak ve kullanıcıların Python’u Excel’de nasıl kullanmak istediğini anlamak için dün bir anket yayınladı.

Eğer bu anket onaylanırsa; Excel kullanıcıları, Excel’in şu anda VBA komut dosyalarını desteklediğine benzer bir şekilde, Excel belgeleri üzerinde verilerini işlemek ve bazı Excel’in temel işlevleriyle etkileşim kurmak için Python komut dosyalarını kullanabilecekler.

Python bugün en çok kullanılan “Çok Yönlü Programlama Dillerinden” biridir. Ayrıca geliştiricilerin ilgisini çekmektedir. Python programlama dili; PYPL programlama dili sıralamasında ikinci sırada, RedMonk Programlama Dili Sıralamasında üçüncü, ve TIOBE endeksinde ise dördüncü sırada yer almaktadır.

Kullanıcılar, Office Uygulamalarında Evrensel Bir Uygulama İçin Çağrı Yapıyorlar

Geri Bildirim Merkezine yorum yapan bazı kullanıcılar, Python’u resmi bir Excel komut dosyası dili olarak kullanmanın olumlu görüşlerini dile getirirken; bazıları da Microsoft’un bu rotaya gitmesi durumunda diğer tüm Office uygulamalarında da Python’u desteklemesi gerektiğini belirttiler.

Hacker News web sayfasına yorum yapan bir kullanıcı “Excel’de Python’un gücünü görmeyi çok isterim, yapılan işlerin ofis deneyiminde tutarlı olması çok önemlidir. Bazılarımız VB’nin; Excel, Word ve Access’de bir çok sürümünü hatırlamak için yeterince yaşlılar, VB verimlilik için bir darbedir.” dedi.

Başka bir Microsoft Office kullanıcısı ise “Evet, Python’u seçmeli ve süreç içinde Python ile bir .Net kitaplığı mı (standart ve çekirdek olarak ayrı bir kütüphane lütfen!) veya IronPython mu olacağına karar vermeliyiz. Bu kendi içinde önemli bir ilk seçenektir. Daha sonra, aynı kütüphanelerin ve kullanıcı tarafından yazılmış Python kodunun tüm Office ürünlerinde aynı şekilde çalışmasını sağlayan bir mekanizma yapılmalıdır.” şeklinde eklemede bulundu.