Debian 5.0 (Lenny ‘e) gnash nasıl yüklenir?

Gnash bir GNU Flash film oynatıcısıdır.  Flash Macromedia (şirket daha sonra Adobe şirketi tarafından satın alınmıştır) tarafından bulunmuş animasyon dosya biçimidir.

Flash genişletilerek audio ve video içeriği eklenebilir hale getirilmiştir ve programlar ActionScript’te (bir ECMAScript uygun dilinde) yazılmıştır. Gnash temeli GameSWF’ye dayanmaktadır ve birçok SWF v7 özelliğini destklemektedir. Ayrıca bazı SWF V8 ve V9özellikleride desteklenmektedir.

Gnash Özellikleri;

Tekbaşına Çalışma– Gnash tek başına flash videolarını oynatabilmektedir.

Browser plugin – Gnash aynı zamanda Mozilla türevleri web browserlarda, örneğin Firefox, plugin olarak çalışabilmektedir. Ek olarak Gnash aynı zamanda Konqueror için de destek vermektedir.

SWF v7+ uygunluğu – Gnash flash videolarını oynatabilmektedir.

Video Akışı – Gnash popüler video paylaşım siteleri Lulu.tv veya YouTube.com gibi sitelerin video akışını destekler.

XML Mesaj Sunucusu -Gnash aynı zamanda Flash Format özelliklerinde belirtilmiş olan XML tabanlı mesaj sistemini destekler.

Yüksek Kalite Çıktısı – Gnash masa üstünde grafiklerin işlenmesi için OpenGL kullanmaktadır ve  AntiGrain (AGG) entegre çerçeve arabelleği sadece araçlar için yer almaktadır.

Özgür Yazılım – Gnash 100% özgür yazılımdır. Daha fazla bilgi için GPL’e bakabilirsiniz, Free Software Foundation web sayfasında GPL bilgisi yer almaktadır.

Gelişmiş Güvenlik – Gnash tüm ağ bağlantılarına daha fazla önem verir, ve kullanıcıya kontrol erişimleri için izin verir.

Genişletilebilir – Gnash kendi yazmış olduğunuz ActionScriptleri destekler. Siz herhangi bir development kütüphanesi için kitap (wrapper) yazabilir ve bunu oynatıcının içerisine koyabilirsiniz.

Lenny ‘e Gnash Yüklemek

İlk olarak /etc/apt/sources.list dosyasını güncellememiz gerekiyor.

# vi /etc/apt/sources.list

aşağıdaki depoyu sources.list dosyasına ekleyelim

deb http://debian.jones.dk/ lenny gnash

Kaydedelim ve çıkalım.

Sistemimizi güncelleyelim ve

# apt-get update

gnash ve mozilla plugin’lerini yükleyelim;

# apt-get install gnash gnash-common gnash-cygnal gnash-tools  mozilla-plugin-gnash
# apt-get clean