CUPS-PDF ‘in Debian da yüklenmesi ve ayarlanması

CUPS-PDF, CUPS’ta isteğimiz dosyanın pdf’ini oluşturmakta kullnabileceğimiz kullanımı kolay bir araç. Sanal yazıcı olarak ayarlanarak, kağıtsız bir ağ oluşturulmasını sağlar. Dokümanlar ayarlanabilir (öntanımlı olarak ~/PDF dizinine) kaydedilir veya daha farklı yerler için  “post-processing” komutuna bakılır.

Bu doküman ~/PDF dizininde dosya adı zaman bilgisi olan sanal PDF yazıcısı kurmayı anlatacaktır.

Debian ‘a CUPS-PDF ‘in yüklenmesi

#aptitude install cups-pdf

CUPS-PDF ‘in ayarlanması

Şimdi webbrowser’a http://localhost:631 yazarak yönetim sayfasını açalım, sunulan seçenekler arasından sanal yazıcımızı ayarlayalım, kullanıcı adı ve parola sorulduğu zaman “root” kullanıcı adı ve parolasını girelim. Buradaki root parolası senin sistem root parolandır.

Menu > Settings > Printing System Settings ‘e gidelim ve “CUPS” seçelim,

Çıktı ayarlarının yapılması

# vi /etc/cups/cups-pdf.conf

PDF dosyalarının oluşturulduğu dizini değiştirmek isterseniz, “Out ${HOME}/PDF” satırını istediğiniz dizin ile değiştirmeniz yeterlidir.

CUPS-PDF oluşturacağı dosyanın isminin değiştirilmesine izin vermez, eğer dosya adını kişiselleştirmek istiyorsanız, “built-in post-processing” seçeneklerini kullanmalısınız. cups-pdf.conf dosyasındaki “PostProcessing” satırını yorumdışı bırakıp “/usr/local/bin/cups-pdf-renamer”satırını aktif yapalım.

Basit bir shell script oluşturalım

# vi /usr/local/bin/cups-pdf-renamer

Bu dosyaya aşağıdaki kodu yapıştıralım:

#!/bin/bash

FILENAME=`basename $1`
DIRNAME=`dirname $1`
DATE=`date +”%Y-%m-%d_%H:%M:%S”`

mv $1 $DIRNAME”/”$DATE”.pdf”

Kaydedip dosyadan çıkınız.

Son olarak gerekli izinleri veriniz

# chmod 755 /usr/local/bin/cups-pdf-renamer

Şimdi, yazıcılarınız arasından cups-pdf seçip yazdırdığımızda, ~/PDF dizininizde “2009-03-16_10:57:03.pdf” gibi isimlendirilmiş bir bir dosya görebilirsiniz.