You are currently viewing Windows 10’un Gizli İç Yapısının ve Kısmi Kaynak Kodunun 32TB’lık Bölümü Sızdırıldı

Windows 10’un Gizli İç Yapısının ve Kısmi Kaynak Kodunun 32TB’lık Bölümü Sızdırıldı

Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminin iç yapısının büyük bir kısmı ve çekirdek kaynak kodu online olarak sızdırılmış durumda. Bu sızıntı Windows 10’da kötü amaçlı kullanım dalgalarına neden olabilir.

Sıkıştırılmış hali 8 TB, normal boyutu ise 32 TB olan resmi ve henüz halka açık olmayan yükleme imajları ve yazılım tasarıları, bu hafta sadece daha yeni verilerin yüklendiği bir yer olan betaarchive.com’a yüklendi. Bu gizli verilerin, bu yılın Mart ayı civarında Microsoft’un şirket içi sistemlerinden çalındığına inanılıyor.

Sızdırılan kod Microsoft’un Paylaşılan Kaynak Seti’dir: sızdırılmış içeriğini gören kişilere göre içerikte, Windows 10 tabanlı donanım sürücüleri + Redmond’un PnP kodu, USB ve Wi-Fi yığınları, depolama sürücüleri ve ARM’a özgü OneCore çekirdeği kodları var.

Bu bilgiye sahip olan herkes, dünya çapında Windows sistemlerini hacklemek için kullanılabilecek güvenlik açıkları için tarama yapabilir ve daha sonra yazmış olduğu zararlı kodu işletim sisteminin kalbinde, en güvenilir düzeylerin bazılarında çalıştırabilir.

Buna ek olarak, resmi olarak yayımlanan sürümlerin kopyaları ile, halka açık olmayan Windows 10 ve Windows Server 2016’nın çok gizli yapıları da sızdırıldı. Gizli Windows takımının iç yapıları, hata arama ve test amaçları için Microsoft mühendisleri tarafından oluşturulan ve genel yayınlarda kullanılmayan özel hata ayıklama simgelerini içermektedir.

Bu yazılım, örneğin, Windows 10 “Redstone” yapılarının ön sürümünü ve Windows’un 64-bit ARM çeşitlerini içermektedir. Microsoft’un Güvenli Önyükleme mekanizması yoluyla iptal etmesi için çok fazla sayıda sürümü şimdi çevrimiçi olarak bıraktığını düşünüyoruz; yani teknoloji devi, önyükleme işletim sistemlerini önyükleyen kişileri önlemek için ürün yazılımı güvenlik mekanizmalarını kullanamayacakları anlamına geliyor.

Bu sızıntıda ayrıca, işletim sisteminin çeşitli taşınabilir ve mobil aygıtlarda çalışmasını sağlamak için Microsoft’un Windows 10 Mobil Uyarlama Setinin çoklu sürümlerini oluşturan gizli bir yazılım araçları da var.

Beta Archive’s yöneticileri, kamuya açık olmayan Microsoft bileşenlerini FTP sunucusundan ve forumlarından kaldırma aşamasındalar. Örneğin, Paylaşılan Kaynak Seti’nden bahseden tüm sözler (19 Haziran sonrası için) yazılardan silindi. Neyseki, yabancı basın kaynakları herhangi bir temizlik yapılmadan önce bazı ekran görüntüleri almayı başarmışlar. Makaledeki, yukarıdaki ekran görüntüsünde, kaynak kitinin Microsoft Windows 10 Hata Ayıklama Sembolleri ve Diamond Monster 3D II Başlangıç Paketi arasında olduğunu göreceksiniz.

Microsoft sözcüsü bu konuda yorum yapmaktan kaçındı. ®