Mac platformunun kımın zararlıları

Mac platformu 2011 2. Çeyrekten 4. Çeyrek’e kadar olan 58 kötü niyetli tehditlere karşı karşıya kaldı.

Microsoft Windows işletim sistemi ile karşılaştırıldığında küçük bir kısım sayılır ama Mac OS X güvenlik araştırma firmasın yeni bir özetine göre, Nisan 2011 ile Aralık 2011 tarihleri arasında, malware saldırıları 58’e dayandı.

Güvenlik laboratuvar F-Secure, Şubay ayı ortasında, 2011 Mac Malware Özeti yayınlandı. Apple platformunun yıl boyunca “birkaç düzine” yeni tehditlerle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Rakamları hesaplamak için, firmanın 2011 yılının ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyreğinde meydana benzersiz malware çeşitleri sayıldı. F-Secure rapor ile ilgili olarak “Kötü amaçlı yazılım sayarken, daha konservatif bir yaklaşım tercih ettik” şeklinde rapora eklemeyi unutmamış.

Özet göre, Toplam 58 kötü niyetli yazılım çeşitleri bu döneminde tespit edildi. Trojan-downloaders 29 çeşit ile toplu saldırıları birinci en yaygın saldırıları tehditini oluşturmakta, Backdoor kötü amaçlı yazılımının tespit edilen 15 farklı örnekleri ile ikinci en yaygın tehdit idi.

Raporda dikkat çeken bir nokta, Windows kötü amaçlı yazılımları ile karşılaştırıldında Mac tehditleri küçük bir oranda kalmaktadır, Fakat önceki yıllarda görülen Mac tehditlerin sayısı ile kıyaslandığında geçen yıl saldırı sayısı “kesinlikle bir şey” olduğunu göstermektedir.

Grafikte de gürüleceği gibi Haziran, 12 bilinen tehditleri ile Mac kötü amaçlı yazılım için işlek ay oldu, bunu 11 tane ile Ekim ayı izledi.