You are currently viewing Apple’ın ‘iWatch’ Saati Kalp Hızı, Kan Oksijen Düzeylerini Ölçeçek
iWatch concept by Todd Hamilton

Apple’ın ‘iWatch’ Saati Kalp Hızı, Kan Oksijen Düzeylerini Ölçeçek

Cuma günü Çin’de yayınlanan bir rapora göre, Apple “iWatch” adı ile çıkaracağı yeni cihazında kullanacağı optoelektronik sensör teknolojisi ile kalp hızı ve kan oksijen doygunluğu izlemenize yardımcı olabilecek.

iWatch concept by Todd Hamilton
Todd Hamilton’ın konsept iWatch tasarımı

Elektronik endüstri analisti Sun Chang Xu, Çin’in Elektrik Mühendisliği Times gazetesi için Cupertino, California merkezli Apple’ın aynı zamanda kan şekeri izlemeyi eklenmeyi düşündüğünü, ancak bu özelliği invazif olmayan kan şekeri testi için optoelektronik kullanarak “düzgün ölçüm” yapmaması nedeniyle şimdik vazgeçmiş görünüyor şeklinde tahminde bulunduğu söyledi.

Bir dizi ışık yayan diyotlar, dokuya ışık geçirmek için kullanılıyor ve sensörler geri seken ışık miktarını ve rengini algılıyorlar. Diotların bu özelliğini kulalnarak kanın oksijen seviyelerini izlemek için optoelektronik kullanılmakta ve hastanelerde parmağımıza takılan cihaz Pulse Oksimetre olarak bilinmektedir. Pulse oksimetre – genellikle bir kişinin parmağının ucuna takılmış çamaşır mandalı benzeri cihazlar olarak görülen – görünür kırmızı ve kızılötesi LED kullanarak kanın hemoglobin içinde ne kadar oksijen taşıdığını algılamak için kullanılıyor. Oksijen taşımayan hemoglobin daha fazla görünür ışığı emerken, oksijen taşıyan hemoglobin daha fazla kızılötesi kırmızı ışığı emmektedir.

Raporun inandırıcı delili olarak, Apple’ın son haftalarda optoelektronik pulse oksimetre uzmanlığı ile birden biyomedikal uzmanları işe alması gösteriliyor. Yeni işe alınan Marcelo Malini Lamego ve Michael O’Reilly nabız oksimetre şirketi Masimo Corporation’ın eski yöneticileridir.

The Masimo rainbow blood oximeter. Photo via Wikipedia.
The Masimo rainbow blood oximeter. Photo via Wikipedia.

Kalp daha fazla kan pompalarken vücut tarafından daha fazla ışık emilir ve yansıyan ışık seviyelerindeki değişiklikler izlenir ve bu şekilde kişinin kalp hızı hesaplanır.

Elektrokardiyografi, elektrik darbeleri ile daha doğru ölçen bir yöntem olmasına rağmen Apple’ın ışık-tabanlı teknolojiyi kullanıcıların hiçbirşey yapmasına gerek kalması özelliğine göre seçmiş olduğu söyleniyor. Çoğu EKG-tabanlı ürünlerde kullanıcılar, birden fazla kişinin yardımı ile kendi vücuduna birden fazla diyot ekleyerek ya da iki eliyle ürünü vücuduna dokundurarak ölçüm yapıyor.

Raporun özetine göre Apple’ın beklenen baskısı biyometrik giyilebilir cihazlar üzerine olacak.Yeni işe alımların da da bu alanda olması Apple’ın mobil medikal uygulama alanında FDA ile daha sıkı çalışacağı ve yeni medikal özelliklerin geleceğini gösteriyor.

26 Ekim tarihinde DiyabetimBen ailesi olarak yaptığıız etkinlikte Eda Hoca (Doç. Dr. Eda Cengiz, Yale Üniversitesi) kulak memesiden kan şekeri ölçen cihazının test aşamasında olduğundan bahsetmişti. Kimbilir Apple bunu bir adım daha ileri götürerek saat olarak takacağımız cihaz ile bilekten sürekli glükoz ölçen bir cihaz haline getirecek ve bizim her gün defalarca parmaklarımızın delinmesinin önüne geçecek.

 

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.