You are currently viewing İngiltere Parlamentosu, siber saldırı sonrasında e-posta hesaplarına harici erişimi kapattı

İngiltere Parlamentosu, siber saldırı sonrasında e-posta hesaplarına harici erişimi kapattı

İngiltere Parlamentosu e-posta sistemlerine karşı şimdiye kadar yapılan en büyük siber saldırıyı yaşıyor ve tehdidi azaltmak için harici erişimi kapattı.

İngiltere Parlamentosu, bir siber saldırı sonrasında cumartesi günü e-posta hesaplarına harici erişimi kapattı. Yetkililere göre, saldırı “kesintisiz ve kararlı”, hackerlar parlamento e-posta sistemine hesaplara girme girişimi için uzun süreli kaba kuvvet saldırısı başlattı. Konu ile ilgili İngiliz basınında çıkan haber tercümeleri aşağıda yer almaktadır.

“Meclis, bilgisayar korsanlarının milletvekillerinin e-posta hesaplarına girmeye” sürekli ve kararlı “bir girişim başlattıkça, şimdiye kadarki en büyük siber saldırıya uğradı.” The Telegraph,

“Bilinmeyen bilgisayar korsanları, art arda siyasetçilerin ve yardımcının” zayıf “şifrelerini hedef aldığı için” kaba kuvvet “saldırısı Cuma günü 12 saatten fazla sürdü.”

Parlamenter Dijital Servis Direktörü Rob Greig, “Bu sabahın başlarında alışılmadık aktivite ve bilgisayar ağımızda siber saldırı girişiminde bulunduğunu ortaya çıkardık” diye yazdı.

“Ekibimizce yapılan daha yakından yapılan soruşturmada, bilgisayar korsanlarının tüm parlamento kullanıcı hesaplarında tutarlı ve kararlı bir saldırı gerçekleştirdiği doğrulandı.”

“Saldırı yöntemini belirlemek için Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile yakın bir işbirliği içindeyiz ve saldırganların erişimini engellemek için değişiklikler yaptık.”

Avam Kamarası’ndan bir sözcüye göre, yetkililer “sistemlerimizi korumak için gerekli adımları attılar, e-posta hesaplarına harici erişim askıya alındı.

“Parlamenter ağ kullanıcılarının hesaplarına erişmek için yetkisiz girişimlerde bulunduklarını keşfettik ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile yakın işbirliği içinde çalışan bu olayı araştırıyoruz.”

“Parlamento, tüm hesaplarımızı ve sistemlerimizi korumak için sağlam önlemlere sahiptir ve ağımızı korumak ve korumak için gerekli adımları atıyoruz. Önlem olarak geçici olarak ağa uzaktan erişimi kısıtladık. “Parlamento sözcüsü ekledi.

“Sonuç olarak, Parlamento ve personelin bazı Üyeleri e-posta hesaplarına Westminster dışından erişemez. Parlamento’daki BT hizmetleri normal olarak çalışıyor. Durum geliştikçe, gerek Parlamento’nun gerekse halkın üyelerini güncel tutmaya devam edeceğiz “dedi.

“Parlamento, ağın korunması için uzaktan erişimi devre dışı bıraktı.”

Siber saldırının, dark web’de satış için İngiltere’li politikacılar giriş kimlik bilgilerinin bulunup bulunmadığının keşfiyle bağlantılı olup olmadığı açık değil.

Ulusal Suç Ajansı, “parlamentoyu etkileyen olası bir siber olayın farkında olduklarını” açıkladı.