:: Debian hala kararlı ve hala güvenilir

Bugünlerde Debian mail listelerinde dolaşan bir yazı var Debian GNU/Linux geliştiricilerinden bazıları “Debianı bıraktıklarını açıkladılar” ve bu maile istiniden Debian yavaş yavaş sone ariyor gibi söylentiler çıkmaya başladı.
Debian GNU/Linux’u diğer Linux dağıtımlarından ayıran en temel faktör Debian Sosyal sözleşmesidir (Burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. EnglishTürkçe) ve Debianı geliştiren insanların büyük çoğunluğu gönüllü olarak bu işi yapmaktadırlar. Geliştirici takımından ayrılan arkadaşlar;
1) Scott Remnant, aktif bir Ubuntu geliştiricisi, Debian’la alâkasını zaten uzunca bir süredir yok,
2) Matthew Garrett, o da bir Ubuntu üyesi, Mark Shuttleworth’ün yakın arkadaşı olması lazım,
3) Joe Wreschnig, ki o da resmi olarak istifa etmedi.

Anlaşılacağı üzere zaten bu arkadaşlar uzun zamandrı Debian ile ilişkilerini kesmişler ve Ubuntu üzerine geliştirmeye harcamaya başlamışlardır enerjilerini. Debian’ın Kasım 2006 da çıkacak olan “Etch” kod adlı sürümüne kadar sabredin ve yeni sürümle beraber bir çok şeyin artık daha da kolay olduğunu ve Debian’ın % 100 özgürlüğünü yaşamaya devam edin.

Not: Debian Grubundan ayrılanlar ile ilgili Türkçe yazıyı Emre sevinçin blog sayfasında bulabilirsiniz. http://ileriseviye.org/blog/?p=573

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.