Cisco’dan Yeni Güvenlik Mimarisi

TrustSec olarak adlandırılan yeni nesil güvenlik yöntemini tanıtan Cisco, yıllardır kullandığı Self Defending Networks mimarisinin yerini alacak.

Toplam 6 yıl boyunca Self Defending Networks (Kendini koruyabilen ağlar) mimarisi ile birlikte, büyük çaplı kurumsal ağların güvenliğini sağlayan Cisco ürünleri dünyada en çok tercih edilen marka haline gelmiştir. Kendini koruyabilen ağların mimarisinin 6 yıl öncesine göre çok daha komplike ama daha sistemli çalışan kurumsal ağlara göre optimize edilerek daha güvenli bir ağ oluşması sağlanmış.

TrustSec isimli bu yeni mimari, en küçük detayına ve uygulamasına kadar otomatik algılayıp buna göre ayarlama yapılabiliyor. İşyerinizdeki departmanların ve kişilerin yetkilerinin de çok daha farklı bir şekilde, belki de Windows sunucularında bulunan ‘Active Directory’ şeklinde bir yapıyla kontrol edilebiliyor olması ve bunun ağ katmanı üzerinden yapılması oldukça güvenli ağlara adım atılmasını sağlıyor.

Dolayısıyla başlıkta belirttiğimiz gibi güvenlik konusunda yeni bir çağ başlıyor. Ama bu işin güzel kısmı… Bir de bu yeni teknolojiyi kullanabilecek eğitimi almış olmanız da gerekiyor. Hemen olmasa da kısa süre içinde yaygınlaşacak olan TrustSec için muhtemelen Cisco’nun ünlü sertifika programlarına bir düzine daha eklenecektir. Bu da tabii oldukça yüksek fiyatlar ödenerek geçilmesi gereken zorlu sınavlar demek. Şimdiden bu sınavlara girecek olanlara bol şans!

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.