You are currently viewing BT Yöneticisi İşten Ayrılmadan Önce Demiryolu Şirketinin Ağı’nı Yok Etti

BT Yöneticisi İşten Ayrılmadan Önce Demiryolu Şirketinin Ağı’nı Yok Etti

Minnesota, Minneapolis’teki bir federal jüri, şirketten ayrılmadan önce kasıtlı olarak eski işvereninin ağına zarar vermekten bir adamı suçlu buldu.

Adamın adı Christopher Victor Grupe ve 46 yaşında. Eylül 2013’ten Aralık 2015’e kadar Alberta, Kanada’da bulunan kıtalararası bir demiryolu olan Kanada Pasifik Demiryolları’nda (CPR) bir BT uzmanı olarak çalıştı.

CPR, Grupe’yi itaatsizliği için kovmak istedi

CPR Aralık 2015’te, Grupe’ye patrona bağırdığı ve seviyesiz bir dil kullandığı için 12 gün uzaklaştırma verdikten sonra şirkette işler doğru gitmemeye başladı.

Grupe 15 Aralık’ta işine geri döndüğünde, şirket yönetimi Grupe’ye itaatsizliği için kovacalacağını söyledi.

Elde edilen mahkeme belgelerine göre Grupe, yönetime hemen istifa etmek istediğini istedi. Ertesi gün tekrar gelip laptop, uzaktan erişim cihazı ve access badges gibi şirket zimmetlerini geri vereceğine söz verdi.

Grupe demiryolu şirketinin ağ switchini sabote ediyor

Söz verdiği gibi ertesi gün kendisine zimmetli olan cihazları iade etmişti, ancak CPR ağı içinde dizüstü bilgisayarı son gelişinde vereceğini belirterek geri vermedi. Mahkeme dokümanları, Grupe’nin bu sırada şirket switchlerine eriştiğini ve yönetici hesaplarını kaldırdığını, diğer yönetici hesaplarının şifrelerinin değiştirildiğini ve günlük kayıt dosyalarını sildiğini gösteriyor.

İşi bitince, Grupe dizüstü bilgisayarını sildi ve istifasından iki gün sonra 17 Aralık’ta CPR’nin Minnesota bürosuna iade etti.

6 Ocak 2016’da CPR personeli yapılan zararın Grupe’nin tarafından yapıldığını keşfetti. CPR çalışanları ertesi gün switchleri yeniden başlatarak aygıtlara tekrar erişebildi, ancak bu durum şirketler için yeni başka bir arızaya neden oldu.

RAM kalan veriler Grupe’nin eylemlerini açığa çıkardı

CPR şansına, switchlerin belleğinde hala Grupe’nin saldırıya uğradığına dair kanıt içeriyordu. Şirket, daha sonra soruşturmaya yardım etmek için dışarıdaki bir firmadan destek almış ve daha sonra yetkili makamlara haber vermiş. Grupe’nin CPR’e yarattığı hasar yaklaşık 30.000 dolar olarak hesapladı.

ABD yetkilileri, Grupe’yi bu yıl 11 Nisan’da suçladı ve bu hafta başında suçlu bulundu. Mahkeme hâlâ bir ceza kararı vermedi.

Grupe, CPR’ye katılmadan önce 28 yıl askeriyede çalışmış bir Irak savaş gazisi.