AMD Yeni İşlemcinin Adı İstanbul

AMD’nin 45 nanometrede yeni bir çekirdek tasarımı var ve bu çekirdeğin kod adı Istanbul olacak. Bu işlemci tasarımında kaç tane çekirdek olacak, biliyor musunuz?

AMD‘nin 2009 başı için düşündüğü dörtten fazla çekirdekli işlemciler için kod adı belli oldu: İstanbul. 45 nanometre üretim sürecinden çıkacak olan yeni işlemciler tek bir pakette altı tane çekirdek barındırabilecek. İstanbul için, kendisi gibi 45 nanometre üretim sürecinden çıkacak olan dört çekirdekli Deneb işlemcilerinin bir sonraki nesli olacak diyebiliriz.


Tek İşlemcide Toplam 12 Çekirdek

Aynı zamanda, İstanbul çekirdeğini kullanan AMD, iki tane 6 çekirdeklik paketi tek bir işlemcide yan yana getirip, tek işlemcide 12 çekirdeğe çıkabilecek. Intel’in uzunca süredir dört çekirdekli işlemcilerini üretmekte kullandığı bu yöntem, bakalım İstanbul işlemcisinde ne kadar verimli bir yapı sunacak?

İstanbul’u Sevmezse Gönül…

Sevindiğimiz nokta, İstanbul’un, çekirdek sayısıyla iyi şekilde ifade edildiği bir ürüne isminin verilmiş olması. Tabii ki, aynı zamanda AMD için önemli bir kilometre taşı olan yeni bir teknoloji, birkaç sene boyunca bütün dünyada ülkemizin en önemli şehrinin ismiyle anılacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.