You are currently viewing Kablosuz Ağ Sinyallerini Ne Öldürüyor?

Kablosuz Ağ Sinyallerini Ne Öldürüyor?

Modern evlerde büyük ölçüde alçı ile kaplı olan mutfak ve banyo kablosuz ağ sinyal engelleyici özelliğine doğal olarak sahiptirler ve kablosuz ağın düzensiz çalışmasına sebep olmaktadırlar. Alçı, yapısal olarak aynı kalınlıktaki tuğladan daha fazla kablosuz sinyalleri engellemektedir.

Çevredeki sinyallerin evimize girmesini veya evimizdeki kablosuz sinyallerin dışarı çıkmasını engellemek isteyebilirsiniz. Yaşadığımız alanları manyetik alandan arındırmak istersek pahalı olamayan bir yöntem ile nasıl yapabiliriz?

Kablosuz ağ kafesi oluşturmanın en bilindik yöntemi evi Faraday Kafesi haline getirerek, sinyalleri engellemektir. Faraday kafesini ilk olarak Fizik 102 dersinde öğrendim. Eğer bir manyetik alan içerisinde kalan hacim iletkenler ile örülür ve iyi bir şekilde topraklanırsa, dışarıdaki manyetik alan hacim içerisinde kalan alan içinde manyetik alan oluşmaz.  Aynı şekilde içerideki olan bir mantetik alan dışarıya da çıkamaz diyebiliriz. Faraday kafesi ve çalışma yapısı ile ilgili olarak açık ansiklopedi wikipedia’da bulunan sayfaya göz atabilirsiniz. http://tr.wikipedia.org/wiki/Faraday_kafesi

Yukarıdaki resimde görünen yeni inşa edilen evi kaplama döşeme tahtalarına gelen kirişler için TF200 Thermo adı verilen bir malzeme ile sarılmış olarak koruyun. Google’da hızlı bir arama ile söz konusu malzeme için  “gelişmiş termal koruma” ve “yüksek yırtılma mukavemeti” dahil olmak üzere pek çok faydaları açıklayan detaylı PDF bulabilirsiniz. Bu malzeme, Wi-Fi, cep telefonu, hatta dijital radyo ve televizyon yayınları gibi radyo sinyalleri üzerinde etkisi olacaktır. Ancak ne kadar etkilediği ile ilgili bir bilgi malesef PDF dokümanında yer almıyor. Siz satın alırken radyo dalgalarını ne kadar engelleme yapacağı ile ilgili bilgi bulunan malzemleri tercih edebilirsiniz.

PDF dökümanı içerisinde bir satırda alarm zillerinin doğru ayarlamak gerektiğini açıklayan bir satır var: “TF200 Thermo son derece yansıtıcı henüz geçirgen düşük emisyon katmanı sağlar koruyun.” Son derece yansıtıcı bir katman olması radyo sinyallerinı engelleyecektir. Lakin yansımanın olması içeri giren radyo sinyallerinde sıçramalar yapmasına da sebep olacaktir.

Yeni taşınmış olduğunuz evde kablosuz ağ sinyalleri bahçenize kadar ulaşmıyor veya evin içerisine 3G sinyallerini yeteri kadar alamıyorsanız suçlu folyo benzeri yalıtım kaplama malzemesi olma ihtimali yüksektir. Tersine Wi-Fi sinyalleri evin içerisinde yansıdığından daha iyi çekecektir.