You are currently viewing İnternet Sansürüne Karşı Ülkemizde VPN Kullanımı Artıyor

İnternet Sansürüne Karşı Ülkemizde VPN Kullanımı Artıyor

Global Web Index’in yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, VPN kullanımının ve Proxylerin analizi yapılarak gizlilikle ilgili bazı önemli konular ortaya çıktı.

Analizleri ile ünlü Global Web Index, geçtiğimiz gün VPN ve Proxy Serverlar ile ilgili bir araştırmaya parmak bastı. Firmanın analizlerine göre kişiler internette gizliliğine önem gösteriyor.

Global bir seviyede baktığımızda internet kullanıcılarının %28‘i internete girdiklerinde VPN‘i ya da Proxy Serverları kullanıyorlar. Bu kullanımın en popüler nedeni ise kısıtlı sitelere ve eğlenceli içeriklere daha iyi erişebilme imkanına sahip olma isteği.

Önemli olan nokta ise bu yöntemleri kullanan kişilerin %29‘u internette isimsiz bir şekilde gezinmek istiyor. Bu rakamın Fransa‘da %42’ye kadar çıkması ise oldukça dikkat çekici. Global ortalamayı tahmin edilen kullanıcı sayısına dönüştürdüğümüzde VPN‘leri kullanan kişi sayısının 120 milyondan fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 

VPN_Kullanimi_2013Q4

Ülkemizde VPN kullanımı artıyor

Ülkemizde ise VPN ve Proxy kullanımının %30 seviyesini aştığını ve gün geçtikçe arttığını belirtelim. İnternet kullanıcılarının YouTube veSoundCloud gibi servislere erişim engeli gelmesinden sonra bu oranın arttığını düşünüyoruz.

İnternet kullanıcıları bu tür yöntemlerin kullanımının farkına vardıkça bu rakamların şimdikinden daha fazla olması bekleniyor. Bakalım önümüzdeki aylarda ülkemizde VPN veya Proxy kullanım oranı artacak mı?

Kaynak: http://shiftdelete.net/vpn-kullanimi-ulkemizde-artiyor-49943.html

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.