You are currently viewing Hackerların İşletim Sistemi Kali Linux’un 2019.1 Sürümü Çıktı

Hackerların İşletim Sistemi Kali Linux’un 2019.1 Sürümü Çıktı

Hooohoooo! Bilgisayar korsanları ve sızma test uzmanları için harika bir haber.

Offensive Security, siber güvenlik uzmanları için İsviçre çakısı işlevi gören tüm saldırı ve güvenlik araçlarının bir arada bulunduğu 2019’un ilk sürümü olan Kali Linux 2019.1’i piyasaya sürdü. Kali Linux işletim sisteminin en son sürümü, 4.19.13 sürümü Linux çekirdeği, hatalar için yamalar, Metasploit, TheHarvester, DBeaver gibi güncellenmiş birçok yazılımı içeriyor.

Kali Linux 2019.1, Metasploit (sürüm 5.0) penetrasyon test aracının en son sürümüyle birlikte; “veritabanı ve otomasyon API’leri, yeni evasion yetenekleri ve kullanımdaki iyileştirmeler dahil” penetrasyon testçileri için daha verimli bir platform haline geliyor. Metasploit sürüm 5.0, 2011’de çıkan 4.0 sürümünden bu yana yazılımın ilk büyük sürümüdür.

ARM imajları ile ilgili olarak, Kali Linux 2019.1 çekirdek 4.19 sürümündeki Banana Pi ve Banana Pro için desteğini bu sürümde bir kez daha ekledi.

Kali Linux projesi resmi web sayfasında yapmış olduğu duyurularında “Veyron 4.19 çekirdeğine taşındı ve Raspberry Pi imajları basitleştirildi, şimdi Raspberry imajlarında hangisinin kullanılacağını bulmak daha kolay. Artık TFT LCD’li kullanıcılar için ayrı bir Raspberry Pi resmi yok. Çünkü re4son’un kalipi-tft-config betiğini hepsine ekliyoruz, bu nedenle TFT ile bir pano oluşturmak istiyorsanız ‘kalipi-tft-config’ komutunu çalıştırın ve talimatları izleyin” şeklinde açıklamada bulundu.

Offensive Security sanal makine ve ARM imajlarını da en son 2019.1 sürümüne güncelledi. Yeni Kali Linux ISO‘larını doğrudan resmi web sitesinden veya Torrent ağından indirebilir ve zaten hali hazırda kullanıyorsanız, apt update && apt -y full-upgrade komutunu çalıştırarak en yeni ve en güncel Kali sürümüne yükseltebilirsiniz.