Debian /etc/apt/sources.list

ODTU Bilgi işlemde duymuştum Debian işletim sisteminin neden diğerlerinden farklı olduğunu. Zaman içerisinde Debian’ın kendi içerisindeki mirror (aynalarında) da farklar olgunu öğrendim. Ama bu farklar geçen haftaki yeni aldığım notebook Hard Diskime yeniden kurana kadar tam olarak kafamda oturmamıştı.

ODTU de arkadaşımın bana tavsiye ettiği ftp sitesi olarak Belnet’i kullanıyordum, çünkü Belnet GEANT ağına bağlı olması sebebi yaptığım download ve güncellelerde bayaa hızlıydı. Kafamın bir köşesinde de acaba ben tr’de ki debian sitesini yazsam bu kadar hızlı olurmu diye soru vardı. Netekim tr deki adresleri /etc/apt/sources.list dosyasına yazdım. update dedim bir sorun yoktu ve denemek için xmms paketlerini çektim. ondada sorun yoktu gayet te hızlıydı. Peki bana neden kullanma demişti?? non-free paketlerini de listeye ekleyince o zaman durum anlaşıldı. Ben update yap dediğimde hata mesajları satır satır akıyordu.

Eski depoya geri dönmeken başka çare yoktu (Daha doğrusu updatelerin sürekli güncelliği ve çeşitliği için sağlan bir depoya). Bende debian ana deposunu kendime kaynak olarak gösterdim.

deb http://ftp.debian.org/debian/ etch main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ etch/updates main contrib

Ders.1: İşin ustadı bir şey söylediyse vardır bir bildiği
Ders.2: Öğrenci illa deneme-yanılma yoluyla birşeyler kazanacaksa yedek almayı unutmamalı

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.