You are currently viewing Apple, Mountain Lion icin AirPlay ile Mac’inizi oturma odaniza getiriyor

Apple, Mountain Lion icin AirPlay ile Mac’inizi oturma odaniza getiriyor

Apple, şu anda Mac ve iOS’te bulunan AirPlay Yansıtma özelliğini yakında piyasaya çıkacak olan OS X 10.8 Mountain Lion işletim sistemi güncellemesi ile Mac ve HDTV’ler arasındaki engelleri yıkmak için planlıyor.

Mountain Lion AirPlay ile kullanıcılar kablosuz yayın yapabilecek ve Apple TV set-top box için yüksek çözünürlüklü kendi Mac masaüstlerini yansıtmaları mümkün olacak. Aynı yeteneği iPad kullanıcıları aylardır sahipler.

AirPlay, Apple’ın öncü iOS mobil işletim sisteminin Mac’e geri getirmiş olduğu özellikler başka bir yolu. Bu geçen Temmuz OS X 10.7 Lion lansmanı ile ciddi bir şekilde başlayan bir geçiş süreci.

AirPlay Mirroring kullanıcılara kendi Mac bilgisayarlarında görüntülendiği herhangi bir görüntüyü Apple TV’ye bağlı bir HDTV ‘ye iletmek için izin verecektir. Web siteleri, videolar, uygulamalar ve herhangi bir içerik herhangi bir kablo veya adaptörler gerek kalmadan iletilir.

Mountain Lion için AirPlay Mirroring HDTV’ye ses içeren bir video akışı gönderecek ve hatta uygun şekilde ekrana sığacak şekilde bir kullanıcının Mac bilgisayarı üzerinde dönüşetürecek. Apple; ekran çözünürlüğü Apple TV’nin 720p çıktısı seçilirse daha net bir görüntü almanın mümkün olduğunu söylüyor.

Keynote AirPlay Mirroring için destek vererek, Apple büyük ekran HDTV Mac uygulaması yapılan sunumları iletmek için daha kolay bir yolu ön plana çıkarmıştır.

AirPlay Mirroring için destek, Mac için iMovie düzenleme uygulamasında da bulunabilir. Kullanıcılar HDTV’de yeni tamamlanmış filmleri herkese görebileceği mümkün kılacak olacak hızlı bir şekilde paylaşacabilecekler.

Apple TV iOS’ların çalıştığı gibi, kullanıcılara bir şey kurma zorunluluğu bırakmadan AirPlay Mirroring kullanmasına izin vererek, Mountain Lion’i otomatik olarak tespit eder. Ve AirPlay üzerinden gönderilen veriler güvenlik için şifrelenir.

AirPlay Mirroring hal hazırda Apple’ın Mac Developer Program üyelerine sağlanan Mountain Lion geliştirici paketinde mevcuttur. Mountain Lion, Kullanıcılar için bu yazın sonuna doğru Mac App Store ‘da mevcut olacak.